CESARETIN KAHRAMANLIĞA DÖNÜŞTÜĞÜ DESTANIMIZIN GENÇ ZİYARETÇİLERI İÇİN ECEABAT KONUK EVİ’ Nİ AYDINLATTIK…

Yaklaşık olarak 700 yatak kapasiteli olacak olan ve Çanakkale şehitliklerini farklı şehirlerden ziyarete gelecek öğrenciler için konaklama amaçlı kullanılacak olan konuk evinin mimarisi, Yalın Mimarlık Ömer Selçuk BAZ ve ekibi tarafından tasarlanmış olup, aydınlatma tasarımı ise ofisimizce oluşturulmuştur.
Gençlerin, gerek odalarında gerekse ortak kullanım alanlarında kendilerini rahat hissedecekleri, ışık kaynağından ziyade ışığın etkisini görebilecekleri sade ve dinamik bir aydınlatma tasarımı gerçekleştirilmiştir. Proje aşamasında seçilecek ürünlerin mimari ile uyumlu form ve özellikte olmasına özellikle dikkat edilmiş olup, kamaşma yaratmayacak ve homojen bir etki sağlanmaya çalışılmıştır.
                 
Yalın Mimarlık, tasarımında gün ışığından optimum seviyede faydalanmayı hedeflemiş ve aydınlatma tasarımı gerçekleştirilirken ise mimari düşünce ile paralel bir çalışma gerçekleştirilmiştir. Gün ışığı analizlerini gerçekleştirerek, yapay aydınlatmanın konumlandırılacağı yerleri ve kullanılacak ışık kaynağının tip ve güçleri belirlenmiştir.

 

Çevre aydınlatması tasarlanırken, konukların güvenliği, ürünlerin mimari ile uyumu, enerji verimliliği gibi konular göz önünde bulundurulmuştur. Cephe aydınlatmasında ise, sade, dinamik ve mimarinin önüne geçmeyecek aydınlatma efektleri elde edilmesi amaçlanmış ve çalışmalar bu doğrultuda tamamlanmıştır.
Eceabat Konuk Evi 2015 yılı içerisinde tamamlanarak, ilk konuklarını misafir etmeyi plânlanmaktadır.