REPUBLIKA ACADEMIC APARTS ” YENI NESLIN YAŞAM ALANLARI”

REPUBLIKA ACADEMIC APARTS ” YENI NESLIN YAŞAM ALANLARI”

Aydınlatma tasarım çalışmalarında öncelikle, aydınlatılacak yapı tipi biçimsel ve işlevsel özelliklerinden yapımsal özelliklerine kadar geniş bir alanda ele alınmalıdır. Mimar ve yatırımcının aydınlatma projesine dair istek ve ihtiyaçları, bunun yanı sıra projenin yapısı, işlevi ve konumu en iyi şekilde analiz edilmelidir. Bunların yanı sıra göz önüne alınması gereken en önemli kriterlerden biri son kullanıcı gereksinimleridir. Çünkü mekânlardaki aydınlatma sağlık, iyi ve güvende hissetme, biyoritm ve performans üzerindeki etkileri olan bir bileşendir.
Bazı önemli hormonların düzenlenmesinin ve biyolojik saatin kontrolünün, düzenli bir aydınlık-karanlık döngüsü ile bağlantılı olduğu çok önemli bulgularla desteklenmektedir. Bu durum aydınlatmanın sağlık, iyi hissetme ve zindelik üzerinde büyük bir etkisi olduğu anlamına gelir. Günlük döngünün yanı sıra mevsimsel değişimler de insan sağlığı ve psikolojisini etkilemekte, yetersiz günışığı hormon sisteminde düzensizliklere neden olmaktadır. Aydınlık mekânların kullanıcıları kendilerini daha iyi hisseder, üretkenlikleri ve mekân memnuniyetleri artar.
Bağımsız aydınlatma tasarımcıları, işte tüm bu kriterleri göz önünde bulundurarak son kullanıcılar için, insan odaklı, projeyi işlevsel ve yapımsal açıdan ele almak, kullanıcıların ihtiyaçlarını iyi analiz etmek, enerji verimli ve sürdürülebilir bir ortam oluşturmak ve yatırımcı ve mimarın isteklerini iyi algılamakla yükümlüdür.
İşte Ortaköy ve Büyükçekmece de yer alan Republika Academic Apartsların aydınlatma tasarım süreci ışığın insan sağlığı, biyoritmi, performansı ve ruh hali üzerindeki bu etkileri dikkate alınarak devam ettirildi ve kullanıcıların hem fizyolojik hem de psikolojik yönden gereksinimlerini karşılayan aydınlatma sistemlerinin elde edilmesi hedeflendi………

Yazının devamına aşağıdaki linkten sayfa 66’ dan ulaşabilirsiniz;

http://issuu.com/pldturkiye/docs/sayi-52